Planując montaż kominka z płaszczem wodnym decyzję warto podjąć już na etapie projektu domu. Wkłady z płaszczem wodnym wymagają innego sposobu zabudowy niż tradycyjne wkłady powietrzne, dlatego nie mogą być instalowane zamiennie. Jak przebiega podłączenie kominka z płaszczem wodnym?

Przy wykonywaniu zabudowy pod montaż kominków z płaszczem wodnym należy pamiętać o dobrym zaizolowaniu wkładu. Izolacja zapewni odpowiednio szybkie nagrzewanie się wkładu podczas rozpalania i zapobiegnie utracie ciepła podczas właściwego palenia. To bardzo ważne ze względu na rolę kominka, który ma zasilać przede wszystkim grzejniki, a nie wyłącznie oddawać ciepło do pomieszczenia, w którym się znajduje.

Podłączenie kominka z płaszczem wodnym: O czym należy pamiętać?

Kominek z płaszczem wodnym podobnie jak powietrzny ma za zadanie ogrzewać jak największą przestrzeń w domu. Dlatego też montaż kominków z płaszczem wodnym przeprowadza się w przestrzeniach takich, jak salony, pokoje dzienne czy otwarte kuchnie z jadalnią. Dzięki temu energia wkładu płaszczowego wypromieniowana przez szybę i obudowę do pomieszczenia jest wykorzystywana do jego ogrzania. W odróżnieniu od tradycyjnego wkładu kominkowego połączenie kominka z płaszczem wodnym wymaga odprowadzenia do kominka szeregu instalacji i podłączeń. Z czego składa się instalacja do kominka z płaszczem wodnym?

Instalacja do kominka z płaszczem wodnym: Jakie przyłącza?

Instalacja do kominka z płaszczem wodnym obejmuje szereg przyłączy. Należą do nich:

  • Podłączenie wylotu spalin

Kominek łączy się z kominem za pomocą rur i kolan spalinowych z blachy czarnej. Każdy komin powinien mieć otwór rewizyjny oraz odprowadzenie skroplin do kanalizacji. Należy przy tym pamiętać o zapewnieniu dostępu do otworu rewizyjnego.

  • Podłączenie czynnika grzewczego

Czynnik grzewczy podłączony jest za pomocą miedzianego orurowania, które łączy płaszcz kominka z instalacją centralnego ogrzewania.

  • Podłączenie zimnej wody do wężownicy

Kominki nowej generacji są wyposażone w wężownicę miedzianą sterowaną automatycznym zaworem bezpieczeństwa. W momencie gdy temperatura wody w płaszczu kominka przekroczy 95oC zawór przepuszcza zimną wodę stopniowo schładzając płaszcz.

  • Przewód sterowania przepustnicą

Trójżyłowy przewód łączy sterownik kominka z przepustnicą regulującą dopływ powietrza do spalania.

  • Przewody do czujników temperatury

Kominek z płaszczem wodnym jest wyposażony w co najmniej jeden czujnik temperatury wody. Jest on połączony ze sterownikiem komina przewodem dwużyłowym.

  • Przewód sterujących pompą obiegową C.O. (opcjonalnie)

Pompa obiegowa C.O jest podłączona ze sterownikiem przy pomocy dwużyłowego przewodu.

Zabudowa kominka z płaszczem wodnym

Wspomnieliśmy już o tym, że zabudowa kominka z płaszczem wodnym wymaga odpowiedniej izolacji. To jednak nie wszystko. Jak zabudować kominek? Proces ten rozpoczyna się od ustawienia wkładu na stalowej podstawie. Podstawa ma wykręcane nóżki, co umożliwia łatwe wypoziomowanie kominka. Dopiero po wypoziomowaniu wkładu możemy przystąpić do jego zabudowy. Zabudowę kominka z płaszczem wodnym możemy wykonać na dwa sposoby:

  • wykorzystując materiały przeznaczone do budowy ścian (cegły, pustaki, lub inne),
  • wykorzystując zabudowę suchą (profile stalowe i płyty gipsowe).

Niezależnie do wybranej metody należy pamiętać o zamocowaniu wewnątrz zabudowy kominkowych płyt izolacyjnych. Co dalej?

Generalna zasada dotycząca zabudowy kominków jest jedna – zabudowa ma być szczelna. Oznacza to, że izolacja wewnętrzna nie powinna przepuszczać ciepła poza przestrzeń zaizolowaną. Ciepłe powietrze ogrzewane przez wkład kominkowy powinno krążyć tylko przez kanały zabudowy. Jednocześnie w przypadku montażu kominków z płaszczem wodnym nie powinno się robić dużych otworów wentylacyjnych w zabudowie. Elementy armatury kominka warto zamontować poza obudową. To ułatwi ich ewentualne serwisowanie. Tak więc, poza zabudową należy umieścić pompę obiegową, zestaw pompowy z wymiennikiem oraz naczynie przelewowe w układzie otwartym. Rodzaj montowanej armatury zależy oczywiście od wybranego wkładu kominkowego.

Przy projektowaniu zabudowy należy również pamiętać o odpowiednim doborze systemu podłogowego w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Podłoga przy kominku powinna być odporna na gorący popiół oraz łatwa w czyszczeniu.